Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї

26 вересня - Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї

26 вересня у світі відзначають Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї (International Day for the Total Elimination of Nuclear Weapons).


 

«Наслідки будь-якого подальшого застосування ядерної зброї – будь то навмисного або помилково – будуть жахливими. Коли мова йде про нашої спільної мети ядерного роззброєння, ми не повинні допускати жодних затримок – ми повинні діяти прямо зараз», передає Ukr.Media

З послання 8-го Генсекретаря ООН

Пан Гі Муна

26 вересня у світі відзначають Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї (International Day for the Total Elimination of Nuclear Weapons). Він є одним з міжнародних свят в системі Організації Об'єднаних націй і був заснований у грудні 2013 року відповідною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН№ A/RES/68/32).

Головна мета встановлення цієї дати – привернення уваги світової спільноти до необхідності глобального ядерного роззброєння та інформування громадськості про переваги ліквідації ядерної зброї. Адже одне з основних завдань людства – досягнення миру і безпеки на планеті без ядерної зброї.

Повна ліквідація ядерної зброї у всіх країнах світу є однією з основних і найстаріших цілей діяльності ООН. Вона стала предметом першої резолюції Генасамблеї в 1946 році, в якій вперше була озвучена і юридично закріплена. В наступні роки ця тема неодноразово включалася в порядку і плани засідань (1959, 1975 років), а також визначена в якості однієї з пріоритетних завдань першої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї по роззброєнню в 1978 році, яка приділила особливу увагу проблемі ядерного роззброєння. До того ж ця мета була схвалена і підтримана кожним з генеральних секретарів ООН.

В результаті, в різні роки було підписано декілька Договорів про нерозповсюдження ядерної зброї. Однак, незважаючи на всі зусилля ООН, і, незважаючи на прийняття двосторонніх і багатосторонніх договорів, станом на 2016 рік в світі не була фізично знищена ні одна одиниця ядерної зброї (в арсеналах різних країн світу в цілому налічується близько 16 тисяч одиниць ядерної зброї). І сьогодні більше половини населення нашої планети живе в країнах, що мають ядерну зброю або входять до складу ядерних альянсів.

Тому не дивно, що з кожним роком в світі все більше зростає занепокоєння щодо катастрофічних гуманітарних наслідків використання навіть одного ядерного заряду, не кажучи вже про регіональної чи глобальної ядерної війни. Однак, ніяких переговорів по ядерному роззброєнню в даний час ніде не ведеться. А володіють такою зброєю країни, до того ж, розробили довгострокові плани по модернізації своїх ядерних арсеналів. Тому проблема ядерного роззброєння в наш час стоїть дуже гостро і є першочерговим.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, з нагоди Міжнародного дня боротьби за ліквідацію ядерної зброї в 2015 році, нагадуючи про 70-річчя страшної дати першого і останнього застосування ядерної зброї в ході війни, також висловив жаль, що сьогодні між державами-членами спостерігаються великі розбіжності з приводу способів і строків досягнення мети звільнення світу від ядерної зброї.

Він закликав усі держави проявити конструктивний підхід і знайти шляхи для просування вперед. До того ж, на думку глави ООН, ліквідація ядерної зброї дозволить вивільнити колосальні ресурси, які можна використовувати для виконання порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року.

Адже застосування ядерної зброї десь в одному місці в світі, призведе до катастрофи на всій планеті. І щоб уникнути таких наслідків, необхідно його ліквідувати, включаючи і інші знаряддя масового ураження. Єдиною абсолютною гарантією того, що ядерна зброя ніколи не буде застосовано, є його повна ліквідація.

Враховуючи всі зазначені факти і ситуацію, що створилася, ООН і вирішила офіційно заснувати цю дату – День боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї, щоб ще раз нагадати державам-учасникам першочергове завдання у зовнішньополітичній діяльності, про переваги роззброєння і витратах в соціальному і економічному плані. І, звичайно ж, щоб ще раз закликати знищити і обмежити ядерне озброєння, тим або іншим способом мінімізувати його роль та участь в зовнішній політиці держави.

Сьогодні Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї святкують всі зацікавлені в цій цілі країни і їх населення. Незважаючи на молодість свята, до цього дня в ряді країн проводяться різні заходи – флешмоби, демонстрації короткометражних фільмів та розповсюдження агітаційних матеріалів на тему роззброєння і проти ядерної зброї. Адже саме цей День дозволить світовій спільноті підтвердити свою прихильність справі глобального ядерного роззброєння як першочергове завдання.

Повернутись